9080
התחברות
חברות וועדים
מופעים ופסטיבלים Gift Card זאפה אירועים TV זאפה

בדרך למגבירים את הלילה

חלק ד': ממשיכים לעשות רעש

עמי פרידמן | מערכת זאפה TV | יום ו' 12.04.2019

"קצת אהבה לא תזיק"- אלון עדר והלהקה | 2014

החל משנת -2007, מתהווה לו אחד מגלי הרוק המעניינים האחרונים – לפחות עד נקודה זו. מוזיקאים ישראלים יתחילו לשיר באנגלית (בימים בהם השאלה "למה אתם שרים בשפה זרה?" בראיונות עוד נראתה לגיטימית), ושמות כמו עמית ארז, גבע אלון (שהזכרנו כבר בחלק הקודם), אסף אבידן, הקולקטיב ואחרים יהפכו לשחקנים חשובים במה שיכונה "סצנת האינדי" שפרחה החל מחלקו המאוחר של העשור הקודם. שם, כך נראה, נולד הדור הבא של גיבורי הגיטרה. 

"אהוב"- הילה רוח | 2015

אחד מהם הוא הוא אלון עדר, שבתקופה ההיא עוד עוסק בעיקר בהלחנת פסי קול לסרטים והצגות. ובאותו זמן ב-2008 תחל הילה רוח את לימודיה בבית הספר למוזיקה "רימון". "כופים עליך אווירה תחרותית", סיפרה רוח בהמשך על תקופתה במוסד הנחשב. "אוקיי, אז אהיה תחרותית. יהודה עדר אמר שהייתי חייזר לא קשור'". כן, אותו יהודה עדר שהוא למעשה אביו של אלון עדר, וגם מנהלו הראשון של בית הספר ואחד ממייסדיו ב-1985. אלון היה אז, למקרה שתהיתם, בן שנתיים.

"אי אפשר שלא"- ג'יין בורדו | 2014

אם כבר אנחנו מדברים על בית הספר למוזיקה "רימון" ראוי לציין את דורון טלמון וההרכב האינדי המשובח "ג'יין בורדו" בו היא חברה עם עוד 3 חברים. ההרכב שהחל את דרכו בבית הספר רימון וכבר הספיק להוציא שני אלבומים מוערכים כשהראשון מביניהם הנושא את שם הלהקה כבר זכה למעמד "אלבום זהב".  באותה שנה בה יוצא האלבום הראשון של "ג'יין בורדו" יוצא אלבום הבכורה של להקתו . ההרכב שהחל את דרכו כ"גל ניסמן טריו" יהפוך לשם מוכר בסצנה המקומית בשמו החדש פול ויוציא את אלבום הבכורה שלו ב-2014. באותה שנה בדיוק בה הוציא עדר את האלבום שסימן אותו כאחד השמות העולים במוזיקה הישראלית, "סיכום החיים עד עכשיו". שנה לפניהם הוציאה הילה רוח את אלבומה הראשון (והיחיד) עם להקת כלבי רוח. ובדיוק באותה שנה, זקני צפת מכריזים על איחוד.

Full trunk -HEY HEY | 2017

בקיצור, הבנתם את הרעיון. מאז כולם ממשיכים להפריך את הטענה (שיש מי מביניהם שקבע) כי  "אין רוקנ'רול בעברית". שלום חנוך שיחרר ב-2016 את האלבום "זום", איפה הילד הוציאו ב-2017 את אלבומם האחרון והמצוין "מתוק בחשיכה", ממש במקביל ליציאתו של "מי שלא חולם כועס" של גי'רפות. פול טראנק הוציאו גם הם ב-2017 את "Show Us What You Got" שעורר הדים, וב-2018 הוציאה הילה רוח את "מוזיקה לפרסומות" שלה, בעוד אלון עדר שיחרר באותה שנה שני (!) אלבומים חדשים – "משתלבים בנוף" ו-"מחשבות על הדרך". אביב גפן, מוסיף להיות אחד הקולות הבולטים במוזיקה הישראלית וברוק הישראלי בפרט, אחת העדויות לכך היא האלפים שפוקדים מדי שנה את "נשף רוק" החוגג השנה את שנתו השמינית. 

"עונות"- אביב גפן | מתוך האלבום "מכתב" | 1996

הסיפור של "מגבירים את הלילה" השנה הוא בעצם סיפורו של הרוק הישראלי לאורך כחמישה עשורים בועטים, מלאי דיסטורשן ואנרגיות שרק רוק ישראלי יודע לעשות.  

אם פספסתם את החלק השלישי בסדרת הכתבות, לחצו >

איכשהו פספסתם את החלק השני? לא נורא, הוא מחכה לכם כאן >

אם בא לכם לחזור להתחלה, קראו את החלק הראשון כאן >